Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF

Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF

Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF

Tokina SZX 400mm to lustrzany teleobiektyw o stałej jasności F8. Stanowi on ciekawą alternatywę dla standardowej optyki o długich ogniskowych, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi. W dzisiejszych czasach fotografowie coraz większą uwagę przykładają do jak największej poręczności sprzętu którego używają. Nowy obiektyw Japońskiego producenta adresowany jest przede wszystkim do tej grupy docelowej. Jest on swego rodzaju połączeniem technologii znanej od dawna z nowymi możliwościami zarówno w zakresie materiałów z których buduje się współczesne konstrukcje optyczne jak i możliwości współczesnych aparatów. Wyrazem tego jest nazwa – nawiązująca do dobrze znanej miłośnikom obiektywów Tokina, serii SZ-X popularnej w latach 80tych oraz 90tych.

 

 

Trzykrotnie mniejszy od standardowego obiektywu o tej samej ogniskowej

Lustrzana konstrukcja obiektywu opiera się na soczewkach pokrytych na jednaj z krawędzi specjalnym materiałem odbijającym światło. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru obiektywu aż trzykrotnie w porównaniu do standardowego obiektywu o tej samej ogniskowej. Dzieje się tak, ponieważ światło wpadające do wewnątrz jest dwukrotnie odbijane od powierzchni soczewek. Cechą charakterystyczną obiektywów o konstrukcji lustrzanej jest brak przysłony.

Obiektyw nie posiada napędu AF więc ostrzenie odbywa się manualnie, jednak w erze aparatów bezlusterkowych – wyposażonych w funkcję focus peaking ustawienie poprawniej ostrości nie jest skomplikowane, nawet w przypadku tak dużej ogniskowej. Współczesne aparaty wyposażone są również w efektywne systemy stabilizacji obrazu co ułatwia pracę z optyką o dużych ogniskowych.

tokina atx-i 11-20 mm

 

Możliwości Makro

Warto podkreślić, że obiektyw charakteryzuje się współczynnikiem powiększenia 1:2.5 i pozwala na fotografowanie z minimalnej odległości 115cm od krawędzi matrycy aparatu. Doskonale sprawdzi się zatem w makrofotografii, wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy bardzo dużego zbliżenia. Wiąże się to również z kolejną cechą optyki lustrzanej.

tokina 400 mm super do makrofotografii

 

Charakterystyczne rozmycie tła

Obiektywy o konstrukcji tego typu wyróżniają się bardzo specyficznym oddaniem nieostrości, często określanym jako „donut bokeh”. Występuje ono zarówno przy zdjęciach z małej odległości jak i na dłuższych planach.

tokina 400mm image 02

 

Wygodny pierścień ustawienie ostrości

Obiektyw Tokina SZX 400mm wyposażony jest w wygodny pierścień ustawienia ostrości pokryty gumą, zapewnia on płynny ruch w zakresie aż 270 stopni. Pozwala to na precyzyjną pracę i ułatwia ustawienie ostrości na fotografowanym obiekcie.

Tokina 400mm posiada wygodny pierścień ostrości

 

Wyposażenie standardowe i mocowania

Obiektyw sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Posiada on mocowanie w standardzie typu T-mount (gwint 0,75mm) – dzięki temu można stosować dedykowane adaptery do wszystkich popularnych systemów takich jak: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, a w przyszłości również Nikon Z oraz Canon R.

 

Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF dla aparatu Sony

Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF dla aparatu Canon Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF dla aparatu Fujifilm

Tokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF dla aparatu OlympusTokina SZX Super Tele 400mm F8 Reflex MF dla aparatu Nikon

 

 

Specyfikacja techniczna

Model: SZX 400mm F8 MF
Seria: SZX
Typ: Reflex
Rozmiar matrycy FF - pełnoklatkowa
Mocowanie: mocowanie T-mount
Kolor: Czarny
Kraj producenta Japonia
Ogniskowa: 400 mm
Minimalna przysłona: f/8
Maksymalna przysłona: f/8
Automatyczna przysłona: Nie
Kąt widzenia:  
Minimalna odległość ogniskowania: 1,15 m
Współczynnik makro: 1: 2,5
Tryb ustawiania ostrości: Manualny
Rozmiar filtra: 67 mm
Powłoka: Wielowarstwowa
Konstrukcja optyczna: 6 elementów w 5 grupach
Ilość listków przysłony: 0
Silniki elektryczne Tak
Osłona przeciwsłoneczna: BH-673
Waga (bez adaptera): 355g

Strona korzysta z plików cookies tylko w celu ułatwienia jej przegladania!

OK